کلیسای نتردام بدون مراسم کریسمس بعد از ۲۱۷سال

ارسال شده در توسط modir

مراسم کریسمس ۲۰۲۰در کلیسای نتردام برای نخستین‌بار از سال ۱۸۰۳به دلیل ادامه عملیات بازسازی درپی آتش سوزی مهیب در این مکان، برگزار نمی‌شود.

دفتر مطبوعاتی کلیسای نتردام اعلام کرد که مراسم عشاء ربانی شب کریسمس به جای برگزاری در این کلیسا، در کلیسای مجاور آن برپا می شود.

نتردام که بخشی از میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) است، در پی آتش سوزی روز ۱۵ ماه آوریل (۲۶ فروردین ماه) خسارات شدیدی دید و بام و بسیاری از آثار هنری ارزشمند خود را از دست داد.

مراسم کریسمس در این مکان در طول دو قرن برگزار شده است، اما در جریان انقلاب اواخر سده ۱۸ و اوایل سده ۱۹، این مراسم در آن برگزار نشد.

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه برای تکمیل عملیات بازسازی این بنای ۸۰۰ ساله، مهلتی پنج ساله تعیین کرد.

مقام های قضایی فرانسوی تحقیقاتی را در مورد علت آتش سوزی در نتردام انجام دادند و این گمانه زنی را مطرح کردند که ته سیگار یا نقض الکتریکی، عامل این حادثه باشد.

براساس اعلام وزارت فرهنگ فرانسه، تقریبن یک میلیارد یورو معادل یک میلیارد و یکصد میلیون دلار برای بازسازی نتردام گردآوری شده یا وعده تامین آن داده شده است.

گفته می‌شود که حریق در بخش فوقانی این بنا آغاز شد و سپس به سایر نقاط سرایت کرد. تصاویر اینترنتی نشان می‌دهد که برج مخروطی و بخشی از سقف کلیسا فرو ریخته است.

ویکتور هوگو نویسنده فرانسوی در اثر سال ۱۸۳۱ خود به نام «گوژپشت نتردام» که فیلم مشهوری نیز از روی آن ساخته شد، این کلیسا را محور داستان‌گویی خود قرار داد. برج‌های دوقلوی کلیسا در این رمان محل زندگی کازیمودوی گوژپشت بود. آخرین باری که کلیسا دچار آسیب جدی شد در جریان انقلاب فرانسه بود. این کلیسا تقریبن بدون آسیب از دو جنگ جهانی جان به در برد.

modir
mohsenfaridi88@gmail.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *